Böbrek Taşları Tedavisi

Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesin de bulunan özel kliniğimizde böbrek taşı sorunu yaşayan siz değerli hastalarımıza modern kliniğimizde hızlı güvenilir bir şekilde sağlığınız için ekibim ile hizmet vermekteyiz.

Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Susurluk ilçelerinde yaşayan böbrek rahatsızlığı sorunu olan hastalarımıza da Mustafakemalpaşa Kliniğimizde hizmet vermekteyiz. Bizi her türlü üroloji ve böbrek rahatsızlıklarında aramaya çekinmeyiniz. Mutlaka randevu almanıza gerek yok. Telefon ile sizlere yardımcı olmaya her zaman müşteri temsilcimiz hazırdır.

Böbrek Taşı nedir?

Vücudumuzun bel omur kısmının her iki tarafında yer alan şekli fasulye benzer olan böbreklerimiz vücudumuzun atıklarını kandan temizleyerek idrar ile attıktan sonra tekrar vücudumuza geri gönderir. Kanın temizlenmesi sırasında tuz ve minerallerden oluşan sert tortular böbrek taşlarını oluştururlar. Bu oluşan taşlar, tek böbrekte veya ki böbrekte de görülebilir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşlarından çok küçük olanlar rahatsızlık vermeden idrar akımı ile düşer. Büyümüş böbrek taşları kaliks çıkışını, böbreğin pelvisi denilen havuzcuğunun çıkışını, böbreği idrar kesesine yani mesaneye bağlayan üreter denilen idrar kanalını tıkayarak, idrar geçişine kısmi veya tam olarak izin vermeyebilir. Taşın tıkanıklık yaptığı seviyenin üstünde idrar kanalında ve böbrekte biriken idrar içeride basınç artışına neden olarak şişliğe neden olur. Bu durum da ağrı sinirlerini uyararak hastanın hafiften dayanılmaz derecelere kadar ağrılar çekmesine neden olur.

 1. Kasıklarda, böbreklerde, sırtta alt karın bölgesinde hafif ve şiddetli ağrı olarak kendini hissettirir.
 2. İdrar yaparken yanma, sızı ve sık idrar çıkma
 3. İdrarın renginde ve kokusunda değişiklikler olur.
 4. Bulantı ve kusma eşlik edebilir.
 5. Ateş ve titreme yapabilir.

Böbrek Taşı ile ilgili tedavi yöntemlerimiz

 • Böbrek taşları ağrıları sorununuz olmasın. Endoskopik olarak hastayı herhangi bir cerrahi işlem yapmadan, kapalı yöntem ile tedavi yapılabilmektedir.
 • Böbrek taşlarının en çok bulunduğu ve sıkışıp kaldığı yer böbrek ile idrar kanalı arasında kalan üreter denilen bölgededir. Hassas ince bir alet ile idrar yolundan girerek, mesaneye geçilerek üreter denilen kanalın içindeki herhangi bir yerdeki taşı üreteroskopi aleti ile görerek ve bu aletin içinde bulunan lazer sistemi ile parçalayarak o bölgeden temizleyerek hastayı rahatlatmaktayız.

Böbreğinde taş bulunan hastalar özellikle bayanlar, bu ağrının doğum anı sancısından daha fazla olduğunu ifade etmektedirler. Çeşitli sebeplerden dolayı oluşan böbrek taşları, büyüklüğüne, tipine göre farklı yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Böbrek taşı tedavisi

Böbrek taşı tedavisi taşın bulunduğu bölge, büyüklüğü ve tipine göre farklılık gösterebilmektedir. Böbrek taşlarının birçoğu özellikle 4 mm. ’den daha küçük olanlar idrar yolu ile kendi kendine vücuttan atılabilirler. Ancak küçük böbrek taşları da şiddetli ağrılara neden olabilmektedir.

Böbrek taşı varlığını, bulunduğu yeri ve büyüklüğünü hızlı bir şekilde belirleyerek, en uygun tedavinin en kısa sürede uygulanmasında fayda vardır. Tedavide geç kalmak böbrekte geri dönüşümü olmayan hücre ölümüne, doku hasarına, hatta böbrek yetmezliğine ve kaybına neden olmaktadır.

Kadınlara göre erkeklerde 2-3 kat daha fazla görülen taş hastalıkları her yaşta görülebilmektedir. Ülkemizde diğer ülkelere kıyasla taş görülme sıklığı ( %15 oranında) daha fazladır.

 • Kadınlara göre erkeklerde 2-3 kat daha fazla görülür.

 • Türkiye’de diğer ülkelere oranla %15 daha fazla görülür.

 • Mineral içerikli sert oluşumlardır.

 • Tedavide geç kalmak, ileri de büyük sorunlara neden olabilir.

 

Etiketler: Böbrek taşı, böbrek ağrısı, ürolog, üroloji, böbrek taşı tedavisi, böbrek taşı doktoru, özel klinik, özel üroloji kliniği, Mustafakemalpaşa Böbrek Taşı Uzmanı, Karacabey Böbrek Taşı Doktoru, Susurluk Böbrek Taşı doktoru, mkpaşa böbrek taşı üroloji doktoru, mustafakemalpaşa üroloji özel muayenehane, m kemal paşa böbrek taşı doktoru, bursa böbrek taşı doktoru