Operatör Doktor Umut TURAN Üroloji Uzmanı

Mustafakemalpaşa ilçesinde Özel Üroloji Kliniği ile hizmet veren Operatör Doktor Umut Turan Üroloji Uzmanı aşağıdaki alanlarda hizmet vermektedir.

Uzmanlıklarımız

Mustafakemalpaşa Üroloji Kliniği, Karacabey Üroloji Kliniği, Susurluk Üroloji Kliniği

Kliniğimiz Mustafakemalpaşa ile Karacabey ve Susurluk’lu hastalarımıza da hizmet vermektedir.

Genel Üroloji nedir?

Genel Üroloji erkek ve kadınların idrar yolları ve organları ile erkeklerin üreme organlarınıda içine alan ve bu sistemlere ait hastalıkların tanısı, cerrahi tedavisi ile ilgilenen bir branştır. Eski adı Bevliye dir.

Sünnet nasıl yapılır?

Sünnet, lokal ya da genel anestezi altında, çocuğun ya da bebeğin ağrı, acı duymadan sünnet derisinin cerrahi olarak kesilerek çıkarılması şeklinde yapılır. Sünnet işlemini Sünnet işleminde kesilen sünnet derisinin kesi yerine cerrahi dikiş atılarak kanama, enfeksiyon gibi riskler önlenir ve çocuğun sünnetten hemen sonra yürümesi, çişini yapması, oturması mümkün olur.

Sünnet tıbbi açıdan gerekli midir?

Sünnet dini ve geleneksel gerekliliğin dışında tıbbi olarak da tavsiye edilen bir uygulamadır. Sünnet derisinin vücuttaki görevi, kan damarlarından zengin penis başını dış etkilere karşı korumaktır. Ancak sosyal bir canlı olan ve dış giysilerlesünnet-mustafakemalpaşa vücudunu olumsuz dış koşullardan zaten koruyan insanın böyle bir korunmaya ihtiyacı yoktur. Sünnet derisi, hijyenik bakımdan çabuk kirlenen ve temizlenmesi çok kolay olmayan bir bölgede olduğu için bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Bu nedenle sünnet olmak bütün dünyada tıbben tavsiye edilir. Bazı ülkelerin sağlık sigortaları, penis kanseri gibi bazı hastalıkların sigorta kapsamına dahil olması için sünnetli olma zorunluluğu getirmektedir.

Sünnet nasıl yapılır?

Sünnet, lokal ya da genel anestezi altında, çocuğun ya da bebeğin ağrı, acı duymadan sünnet derisinin cerrahi olarak kesilerek çıkarılması şeklinde yapılır. Sünnet işlemini Sünnet işleminde kesilen sünnet derisinin kesi yerine cerrahi dikiş atılarak kanama, enfeksiyon gibi riskler önlenir ve çocuğun sünnetten hemen sonra yürümesi, çişini yapması, oturması mümkün olur.

Sünnet tıbbi açıdan gerekli midir?

Sünnet dini ve geleneksel gerekliliğin dışında tıbbi olarak da tavsiye edilen bir uygulamadır. Sünnet derisinin vücuttaki görevi, kan damarlarından zengin penis başını dış etkilere karşı korumaktır. Ancak sosyal bir canlı olan ve dış giysilerle vücudunu olumsuz dış koşullardan zaten koruyan insanın böyle bir korunmaya ihtiyacı yoktur. Sünnet derisi, hijyenik bakımdan çabuk kirlenen ve temizlenmesi çok kolay olmayan bir bölgede olduğu için bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Bu nedenle sünnet olmak bütün dünyada tıbben tavsiye edilir. Bazı ülkelerin sağlık sigortaları, penis kanseri gibi bazı hastalıkların sigorta kapsamına dahil olması için sünnetli olma zorunluluğu getirmektedir.

Sünnetin faydaları nelerdir?

Sünnetin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sünnet derisi, penis anomalilerinin sebebi olabilir. Sünnet, bu durumda kaçınılmaz bir cerrahi girişimdir. Örneğin parafimozis denilen durumda sünnet derisi, penisi sıkıştırarak kan akımını bozar ve acilen alınması gerekebilir.
 • Sünnet derisi içinde idrar, deri hücreleri, çamaşır havları, penis sıvısı gibi birikimler, kolayca enfekte olup idrar yolu ve deri enfeksiyonlarına sebep olur.
 • Sünnet penis kanseri ilişkisi tıbben kanıtlanmıştır. Sünnet olmamak, penis kanserlerinin en önemli nedenidir.
 • Sünnet olmak, AIDS, gonore, sifilis gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur.
 • Sünnetli olan erkeklerin eşlerinde genital herpes ve rahim ağzı kanseri daha seyrek görülmektedir.

Sünnet yöntemleri nelerdir?

Sünnet yöntemleri küçük farklılıklar gösterse de  esas olarak sünnet derisinin çıkarılması ve kesi dudaklarının birleştirilmesidir. Kesi, dikiş atılarak da birleştirilebilirse de klips gibi farklı yöntemler de kullanılabilir. Bunların dışında lazer sünnet adıyla yaygınlaşmış  aslında elektrikle kızdırılmış telle yapılan sünnet ya da noter cihazı ile sünnet gibi tehlikeli ve doğru olmayan uygulamalardan uzak durmak gerekir.

Sünnet için en uygun yaş nedir?

Sünnet, herhangi bir yaşta yapılabilir. Fallik dönem dediğimiz çocuğun cinselliğini keşfettiği 3-7 yaş arası dönemde genel anestezi altında sünnet yapılmasında sakınca yoktur.  Sünnet için en uygun zaman bebeğin altı bezliyken, yürümeye başlamadığı dönemdir.

Sünnet neden doktor tarafından uygulanmalıdır?

Sünnet her ne kadar basit bir girişim olsa da sonuçta cerrahi bir işlemdir. Sünnet yapılan bölge gerek işlevsel olarak, gerek psikolojik olarak vücudun hassas bir uzvudur. Penis başı, kan damarlarından zengin, ayrıca hijyenik olarak temiz tutulması güç bir bölgedir. Dolayısıyla ehil olmayan bir kişinin yapacağı sünnet organ kaybına kadar gidebilecek, telafisi imkansız hasarlara neden olabilmektedir. Ayrıca ebeveyn tarafından fark edilmeyen sünnet derisi ve penis anormallikleri de var olabilir. Bu nedenlerle sünnet çocuk cerrahları ya da temel cerrahi eğitimi almış kişilerce yapılmalıdır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi

İdrar yapmada zorlanma ,geceleri idrara sık kalkma, idrarını boşaltamama, idrar akımının azalması ,ince ve kesik idrar yapma şikayetleri ile kendini gösteren prostat büyümesi 55 yaş üzeri erkeklerde gözlenebilen önemli bir sağlık sorunudur.

Her erkekte yaşlanmayla değişen hormonal düzenin etkisiyle prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana gelir. iyi huylu prostat büyümesi benign prostat hiperplazisi (BPH) demektir. Bu büyüme prostatın sadece iç bölgesindeki prostat dokusunda gelişir. BPH, 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında beklenen bir sonuçtur.

prostat-büyümesi-mustafakemalpaşaAdından da anlaşılacağı üzerine iyi huylu bir büyüme olmasına karşılık aynı prostatta hem BPH, hem prostat kanseri hem de prostatit birlikte bulunabilir. Bu nedenle BPH tedavisi vermeden önce beraberinde prostat kanseri ve prostatit olmadığına mutlaka emin olunmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; iyi huylu prostat büyümesi 50-60 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 50’sini, 80 yaşın üzerindekilerin ise yüzde 90’ını etkilemektedir.

 

 • 55 yaş üzeri erkeklerde gözlenebilir.
 • Prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana gelir.
 • 50-60 Yaş arası erkeklerin %50’si
 • 80 Yaş üzeri erkeklerin %90’ında görülmektedir.

Prostatit

Prostat dokusunun iltihaplanması ile ortaya çıkan akut ve kronik olabilen prostatit, tüm yaş grubu erkeklerde görülürken en sık 30 yaş üzerindeki kişilerde karşımıza çıkmaktadır.

Prostatit, sebep olduğu fiziksel rahatsızlıklar kadar, hayat kalitesini düşürmesi ve hastanın psikolojisini olumsuz etkilemesi nedeniyle de önemli bir rahatsızlıktır. Belirtilerinin görülmesi halinde tedavi edilmesi, hastanın yaşam standartlarının yükseltilmesi gerekmektedir.

Modern tanı ve tedavi yöntemleri [PRP, ESWT ,BOTOKS ] kliniğimizde uygulanmaktadır .

Prostatit 50 yaşından önce erkeklerde en sık, 50 yaşından sonra ise prostat büyümesi ve prostat kanserinden sonra 3. en sık tanı konulan, oldukça yaygın görülen bir ürolojik hastalıktır.

 • 30 yaş üzerindeki kişilerde görülmektedir.

 • Hayat kaliteniz düşer

 • [PRP, ESWT ,BOTOKS ] Tedavi yöntemleri kliniğimizde uygulanmaktadır.
 • Oldukça yaygın görülen bir ürolojik hastalıktır.

  Üreter Taşı

  Üreter taşları üretere girmiş böbrek taşları olarak tanımlanmaktadır. Böbrek ve üreter taşları üroloji pratiğinde en sık rastlanılan hastalıkların başındadır. Genellikle erkeklerde daha sık görülmektedir.

  Her insanda taş oluşma riski vardır. Normalde çok küçükken idrar ile atılırlar. Fakat, taş hastalığı için genetik alt yapısı olan insanlarda, doğuştan veya sonradan gelişen bazı hastalıklar, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler taş oluşumuna neden olmaktadır. Sıklıkla 20 – 40’lı yaşlarda en sık görülmektedir. Belirtilerin görülmesi halinde mutlaka tanı konulması ve tedavinin belirlenmesi gerekmektedir.

  Toplumda her 10 kişiden 1’inin hayatı boyunca en az 1 kez böbrek taşı hastalığına yakalandığı düşünülmektedir. Taş hastalığı 70 yaşındaki erkeklerde %12, kadınlar da ise %5 civarında görülmektedir

 

 • En sık rastlanılan hastalıkların başındadır
 • 20 – 40’lı Yaşlarda en sık görülmektedir
 • 10 Kişiden 1 kişi muhakkak yakalanır
 • 70 Yaşındaki erkeklerde %12 olarak görülür

Turan Klinik – Op.Dr.Umut Turan

Mustafakemalpaşa Özel Üroloji Kliniği

Susurluk Özel Üroloji Kliniği

Karacabey Özel Üroloji Kliniği

Etiketler:

Mustafakemalpaşa Üroloji Doktoru, Karacabey Üroloji Doktoru, Susurluk Üroloji Doktoru, İyi huylu prostat büyümesi, Sünnet, Genel Üroloji, Prostatit, Üreter Taşı, Böbrek Taşları,Varikosel, İktidarsızlık, Sistit, Kadınlarda idrar kaçırma, Böbrek Kanseri,Mesane Kanseri, Prostat Kanseri, Susurluk ta Üroloji Doktoru, Karacabey de Üroloji Doktoru, Oğlumu Sünnet nerede yaptırabilirim.

Kliniğimize bekliyoruz.