Project Description

Böbrek Kanseri

Böbrek tümörleri iyi ve kötü huylu böbrek tümörleri olabilir. Böbrek kanseri kötü huylu tümör olup, büyüme ve vücudun diğer bölgelerine yayılma (metastaz) eğilimindedir. İyi huylu tümör de büyüyebilir ancak yayılma yapmaz.

Böbrek tümörlerinin kötü huylu olup olmadığının erken tespiti için idrarda kanama, yan ağrısı kilo kaybı, yüksek tansiyon gibi belirtileri göz ardı etmemeli, hekiminize danışmalısınız.

Böbrek kanseri, yetişkin kanserlerinin de yaklaşık % 3’üne karşılık gelmektedir. Erken evrede tanı konulduğunda böbrek kanserli hastaların yaşam oranları %70 ile %100 arasında olmaktadır

  • Böbrek tümörleri iyi ve kötü huylu böbrek tümörleri olabilir

  • Yetişkin kanserlerinin yaklaşık % 3’üne karşılık gelmektedir

  • Erken evrede tanı konulması çok önemlidir

Mustafakemalpaşa, Karacabey, Susurluk

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi – Cuma 8:00 – 17:00
Cumartesi 9:30 – 17:00

Klinik Adresimiz

Operatör Doktor Umut Turan’ın, Mustafakemalpaşa Kliniği’nde ki BÖBREK KANSERİ Uygulamaları ve Görselleri

Böbrek Kanseri Hakkında Yararlı Bilgiler

Böbrek kanseri nedir?

Böbrek kanseri , her biri yaklaşık yumruk büyüklüğünde ve fasulye şeklinde olan böbreklerde başlar. Böbrekler omurganızın iki tarafında birer tane olacak şekilde, karın içi organlarınızın arkasında yer alırlar.

Erişkinlerde en yaygın böbrek kanseri türü, kanseröz tümörlerin yüzde 90’ını oluşturan renal hücreli karsinomdur. Böbrek kanserinin daha az görülen diğer türleri de gelişebilir. Küçük çocuklarda görülmesi en muhtemel böbrek kanseri türü, Wilms tümörüdür.

Böbrek kanserinin görülme sıklığı (insidansı) artıyor gözükmektedir. Bunun bir sebebi, bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme testlerinin daha sık kullanılabildiği gerçeği olabilir. Bu testler, daha fazla böbrek kanseri vakalarının kazara keşfedilmesine yol açabilir. Birçok olguda, böbrek kanseri, tümörlerin küçük olduğu ve böbreklerde sınırlı kaldığı erken evrede tespit edilir ve böylece tedavi edilmeleri daha kolay olur.

Böbrek kanseri belirtileri nelerdir?

Böbrek kanseri nadiren erken evrelerde belirti veya bulguya neden olur. Günümüzde de belirtilerin olmaması durumunda böbrek kanseri taraması için kullanılan rutin testler bulunmamaktadır. İlerleyen evrelerde böbrek kanserinin belirti ve bulguları aşağıdakileri içerebilir:

İdrarda kan bulunması sonucu idrarın pembe, kırmızı ya da kola renginde görünmesi

Geçmeyen sırt ya da yan ağrıları

İştah kaybı

Açıklanamayan kilo kaybı

Yorgunluk

Başlayıp kendiliğinden geçen ateş (aralıklı)

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Sizi kaygılandıran herhangi bir ısrarcı bulgu veya belirtiniz bulunuyorsa doktorunuzdan randevu alın.

Böbrek kanseri sebepleri nelerdir?

Birkaç risk faktörü bulunmasına rağmen, böbrek kanserinin en sık görülen türü olan renal hücreli kansere neden olan etmen bilinmemektedir.

Doktorlar, böbrek kanserinin, bazı kanser hücrelerinin DNA’larında mutasyon geliştiğinde başladığını bilmektedir. Bu mutasyonlar, hücrelerin hızla büyümesine ve çoğalmasına neden olurlar. Çoğalan anormal hücreler, böbreğin dışına uzanabilen bir tümör oluştururlar. Bazı hücreler kitleden ayrılıp vücudun uzak alanlarına yayılabilirler (metastaz yaparlar).

Böbrek kanseri risk faktörleri nelerdir?

Böbrek kanseri riskini artıran faktörler arasında aşağıdakiler sayılabilir:

İleri yaş. Yaşınız ilerledikçe böbrek kanserine yakalanma riskiniz artar.

Sigara içenlerin böbrek kanserine yakalanma riski sigara içmeyenlere göre daha fazladır. Bu risk, sigarayı bırakınca azalır.

Obez bireylerin böbrek kanserine yakalanma riski ortalama kiloda olduğu kabul edilen bireylere göre daha fazladır.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) Yüksek kan basıncı böbrek kanserine yakalanma riskini artırır.

Böbrek yetmezliği tedavisi. Kronik böbrek yetmezliği için uzun süreli diyaliz alan bireylerin böbrek kanserine yakalanma riski daha fazladır.

Bazı genetik sendromlar. Von Hippel-Lindau hastalığı, Birt-Hogg Dube sendromu, tuberöz skleroz kompleksi, kalıtsal papiller böbrek hücreli kanser ya da ailesel renal kanser gibi belirli kalıtımsal sendromlarla doğan bireylerin böbrek kanserine yakalanma riski daha fazla olabilir.

Ailede böbrek kanseri öyküsü. Kalıtımsal sendromların olmaması halinde bile, ailede güçlü bir böbrek kanseri geçmişi olan bireylerin böbrek kanserine yakalanma riski daha fazladır.

İş yerinde bazı maddelere maruz kalmak. Bunlara kadmiyum ya da bazı herbisitlere maruz kalmak örnek verilebilir.

Icon

Sünnet uygulaması kliniğimizde konforlu bir şekilde aile, aile büyükleri ve çocuğun rahat edebileceği bir ortamda gerçekleştirilmektedir

Operatör Doktor Umut TURAN
Operatör Doktor Umut TURANÜroloji Uzmanı
Mustafakemalpaşa’da ki Kliniğimizde sünnet operasyonlarında; malzemeler daha güvenli, daha az alerjenli, daha hızlı iyileşen ve iz bırakmadan eriyen şekilleriyle çocuklarımıza kullanılmaktadır.