Project Description

İyi Huylu Prostat Büyümesi

İdrar yapmada zorlanma ,geceleri idrara sık kalkma, idrarını boşaltamama, idrar akımının azalması ,ince ve kesik idrar yapma şikayetleri ile kendini gösteren prostat büyümesi 55 yaş üzeri erkeklerde gözlenebilen önemli bir sağlık sorunudur.

Her erkekte yaşlanmayla değişen hormonal düzenin etkisiyle prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana gelir. iyi huylu prostat büyümesi benign prostat hiperplazisi (BPH) demektir. Bu büyüme prostatın sadece iç bölgesindeki prostat dokusunda gelişir. BPH, 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında beklenen bir sonuçtur.

Adından da anlaşılacağı üzerine iyi huylu bir büyüme olmasına karşılık aynı prostatta hem BPH, hem prostat kanseri hem de prostatit birlikte bulunabilir. Bu nedenle BPH tedavisi vermeden önce beraberinde prostat kanseri ve prostatit olmadığına mutlaka emin olunmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; iyi huylu prostat büyümesi 50-60 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 50’sini, 80 yaşın üzerindekilerin ise yüzde 90’ını etkilemektedir.

  • 55 yaş üzeri erkeklerde gözlenebilir

  • Prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana gelir

  • 50-60 Yaş arası erkeklerin %50’si

  • 80 Yaş üzeri erkeklerin %90’ında görülmektedir

Mustafakemalpaşa, Karacabey, Susurluk

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi – Cuma 8:00 – 17:00
Cumartesi 9:30 – 17:00

Klinik Adresimiz

Operatör Doktor Umut Turan’ın, Mustafakemalpaşa Kliniği’nde ki İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ Uygulama Videoları ve Görselleri

İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Yararlı Bilgiler

Prostat nedir?

Prostat alt idrar yollarında, mesanenin (idrar kesesi) alt kısmında, üretranın (mesane çıkışında bulunan idrar kanalı) etrafına yerleşmiş bir bezdir. Yalnızca erkeklerde bulunur. Menide bulunan bir sıvı salgılar.

Sağlıklı bir prostat, yaklaşık olarak iri bir ceviz büyüklüğündedir ve hacmi 15-25ml’dir. Erkekler yaşlandıkça prostat da yavaş bir şekilde büyür.

İyi huylu prostat büyümesi

Prostat hastalıkları genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Elli yaş üstündeki erkeklerde alt idrar yollarında rahatsız edici belirtilere yol açarlar. Bu belirtiler daha sıklıkla iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen bir hastalık olan prostatın büyümesinden kaynaklanır. Başka şartlar da bu şikayetlere yol açabilir ve doktorunuz bunları göz önünde bulundurur.

İyi huylu prostat büyümesi sık görülen bir durumdur. Yaşlanmayla birlikte erkeklerde oluşan hormonal değişikliklerle ilişkilidir. BPH, normal idrar yapma biçiminizi etkileyebilir ve yaşam kaliteniz üzerinde olumsuz bir etki yaparak alt idrar yolu semptomlarına yol açabilir. Ürolojide en sık tanı konulan hastalıktır.

Prostat hastalıkları çok endişe verici olabilir ancak BPH’nın prostat kanseri olmadığının bilinmesi önemlidir. BPH tedavi edilmediği durumda bile prostat kanserine dönüşmez. Ancak iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri yaşla birlikte gelişebilir ve beraber görülebilir. Endişelerinizi gidermek için üroloğunuza danışmalısınız.

İyi huylu prostat büyümesi belirtileri

İyi huylu prostat büyümesi (BPH) normal idrar yaptığınız yolu etkileyebilir. Bu, büyüyen prostatın, mesane çıkışında idrar yoluna baskı yapması nedeniyle ortaya çıkar.

Belirtiler bazen hafif olabilir. Örneğin daha sık idrar yapma ihtiyacı hissedersiniz veya mesanenizi tam boşaltmanız güçleşebilir. Bu hafif belirtiler yaşlanma sürecinin hareket hafıza ve esneklikteki azalma gibi normal bir parçası olabilir. Doktorunuz bu hafif belirtileriniz için tedavi önermeyebilir.

Belirtiler bazen çok rahatsız edici olabilir ve yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda tedaviden yarar görebilirsiniz.

Genellikle alt idrar yolu semptomları olarak adlandırılan bu semptomların nedeni çoğu zaman BPH olabilir ve boşaltma sistemini etkileyen diğer şartlardan kaynaklanabilir.

Belirtilerin tipleri

İyi huylu prostat büyüme ile ilişkili belirtiler idrar yapmayı değişik yollarla etkileyebilir:

*Mesanede idrarının tutulmasını (depolama)

*İdrar yapılmasını (işeme)

*İşeme sonrası nasıl hissettiğinizi (işeme sonrası)

Depolama belirtileri:

-Normalden daha sık idrar yapma ihtiyacı

-Gece idrar yapmak için uyanma ihtiyacı

-Ani idrar yapma ihtiyacı ve bu ihtiyacın ertelenememesi

-İstemsiz idrar kaçırma

İşeme belirtileri:

-Zayıf akımlı idrar yapma

-Çatallı ve dağınık idrar akımı

-Kesik kesik idrar yapma

-Ikınarak idrar yapma

-İdrar yapmaya başlamadan önce bekleme

-İdrar yapmanın çok uzun sürmesi

Miktürasyon (işeme) sonrası belirtiler:

-Mesanenin tam boşalmadığı hissi

-İşeme sonrası iç çamaşırına istemsiz idrar kaçırma

-Selim prostat büyümesi tanısı

Sosyal yaşantınıza etkileri

Ani sıkışma hissi ve çok sık idrar yapma ihtiyacı gibi BPH belirtileri sosyal yaşantınızı olumsuz etkileyebilir. Bazı hastalar bu belirtilerden çok rahatsız olur ve sosyal aktivitelerden uzaklaşırlar. Yakınlarında tuvaletin olmadığı bir yerde bulunmaktan korkarlar. Gece idrar yapmak için sık uyandıkları ve yeterince uyuyamadıkları için enerji seviyeleri düşer ve günlük aktivitelerini yapmakta zorlanır.

Kişisel ilişkiler ve cinsellik

BPH belirtileri kişisel ilişkilerinizi ve cinsel yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. İlgi çekici, kendinden emin hissetmeniz veya bedeninizi her zaman kontrol edemediğiniz için partnerinizle yakınlaşmanız zorlaşabilir. İdrar kaçırma ve ani sıkışmalar sizi mahçup edip, gururunuzu zedeleyebilir. İlişkiyi sürdürememe ve erektil disfonksiyon gibi ilaç tedavilerinin yan etkileri de bu duruma katkıda bulunur.

Üroloğunuzla cinsel hayatınızı konuşmanız rahatsız edici olabilir, ancak korkularınızla baş etmenin en etkin yolu budur. Partneriniz ve üroloğunuzla birlikte cinsel hayatınızdaki öncelikleri belirleyebilir, en uygun tedavi yöntemini seçebilirsiniz. BPH ile yaşamanızı kolaylaştıracak, belirtileri gidermenin ve cinsel hayatınızı düzeltmenin birçok yolu vardır.

Icon

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi, Mustafakemalpaşa’da ki kliniğimizde konforlu bir şekilde en ileri teknoloji testleri ile belirlenip tedavisi uygulanmaktadır

Operatör Doktor Umut TURAN
Operatör Doktor Umut TURANÜroloji Uzmanı
Mustafakemalpaşa’da, Susurluk’ta, Karacabey’de idrarda zorlanma, sık idrara çıkma, ve idrar yapamama rahatsızlıklarını yaşayan hastalarımız bizim ile hemen iletişime geçebilirler