Project Description

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Sık gözlenen ve önemli sosyal problemlere yol açan bir durumdur. Zaman içerisinde kadın hastaların kabullendiği bir durum haline gelmektedir. Aşırı aktif mesane ve mesane sarkması nedeni ile olan tipleri vardır. Her iki tipinde tedavisi mevcuttur. Uzman hekim muayenesi sonrası tedavinin planlanması ilaç ya da operasyon kararının verilmesi ile tedavi olanağı sağlanmaktadır.

Mustafakemalpaşa, Karacabey, Susurluk

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi – Cuma 8:00 – 17:00
Cumartesi 9:30 – 17:00

Klinik Adresimiz

Operatör Doktor Umut Turan’ın, Mustafakemalpaşa Kliniği’nde ki KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA Uygulama Videoları ve Görselleri

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hakkında Yararlı Bilgiler

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tipleri Nedir?

Kadınlarda genel olarak 3 tip idrar kaçırmadan söz edilebilir. İlki sıkışmaya bağlı idrar kaçırmadır. Burada mesane, idrarı yeterince depolayamamakta, istenilen miktara ulaşmadan kaçırmaktadır. Her 100 idrar kaçırmadan 22’si bu şeklidedir. Diğeri stres tipi idrar kaçırma; Öksürüp-aksırma, gülme, fiziksel aktivite gibi durumlarda kendini gösterir. Bu tip bozukluk da her 100 idrar kaçıran hastanın 50’sinde yani her ikisinden birinde ortaya çıkan durumdur. Son olarak da her iki tip kaçırmanın bir arada olup durumdur ki bu da her 100 kaçırmanın yaklaşık 30’undan sorumludur. Genç ve orta yaş kadınlarda fiziksel aktiviteye bağlı idrar kaçırma daha sık görülürken, daha ileri yaşlarda sıkışmaya bağlı idrar kaçırma ve her ikisinin bir arada olduğu sıkışma daha sık görülmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Ailevi yatkınlık. Anne/kız kardeşlerde varsa risk 3 kat artar.

Yaşın ilerlemesi.

Gebelik, doğum yapma, zor veya müdahaleli

Geçirilmiş bazı kadın-doğum ameliyatları

Kanser nedeniyle ışın tedavisi alınması

Sık idrar yolu enfeksiyonu, sistit geçirilmesi

Fazla alkol tüketilmesi.

Mesanenin sinirlerini etkileyen bel fıtığı, demans, multiple skleroz

Menopoza girmek

Kronik kabızlık

Şeker, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı

Fazla kilolu ya da obez olmak.

Hareketsizlik, sedanter yaşam tarzı

Icon

Kadınlarda idrar kaçırma; ailevi yatkınlık, anne/kız kardeşlerde varsa risk 3 kat artar. Vakit geçirmeden Operratör Doktor Umut Turan ile iletişime geçebilirsiniz. (Mustafakemalpaşa, Susurluk, Karacabey)

Operatör Doktor Umut TURAN
Operatör Doktor Umut TURANÜroloji Uzmanı
Tedavisi mevcuttur. Uzman hekim muayenesi sonrası tedavi planlanması yapılması ilaç ya da operasyon kararının verilmesi ile tedavi olanağı vardır