Project Description

Mesane Kanseri

Klasik olarak idrarda ağrısız pıhtılı kanama ile kendini göstermekle birlikte idrarda kanmanın farklı durumlarda gözden kaçmaması için uzman hekim tarafından değerlendirilmesi şarttır.

Mesane duvarının yapısına bakıldığında mukoza, mukoza altındaki doku tabakası, kas dokusu ve mesanenin çevre yağ dokusu katmanlarından oluşur. İdrarın temasta olduğu mukoza (ürotelyum) kanserin ilk geliştiği katmandır. Kanser büyüdükçe hem mesane içine hem de derine doğru mesane duvarının katmanlarını geçerek ilerler.

Tanı konulup tedavi yapılmayan durumlarda ciddi ve geri dönüşü olmayan sorunlara neden olan mesane kanserinin belirtilerini bilmek ve ihmal etmemek hayati öneme sahiptir.

Mesane kanseri, erkeklerde en çok görülen 4. kanser türü olmakla birlikte hem erkek hem de kadınlarda görülmekte, kadınlarda daha agresif seyir göstermektedir.

  • Kanser büyüdükçe hem mesane içine hem de derine doğru ilerler

  • Erkeklerde en çok görülen 4. kanser türüdür

  • Ağrısız pıhtılı kanama ile kendini gösterir

Mustafakemalpaşa, Karacabey, Susurluk

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi – Cuma 8:00 – 17:00
Cumartesi 9:30 – 17:00

Klinik Adresimiz

Operatör Doktor Umut Turan’ın, Mustafakemalpaşa Kliniği’nde ki MESANE KANSERİ Uygulama Videoları ve Görselleri

Mesane Kanseri Hakkında Yararlı Bilgiler

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri boşaltım sisteminde en sık görülen kanser türleri arasındadır. Mesane astarında tümör olarak bilinen anormal doku büyümesi gelişir. Bazı vakalarda tümör mesane kasına yayılabilir. Mesane tümörleri iyi veya kötü huylu olabilir. Bazen iyi huylu kanserli olmayan mesane tümörleri de görülebilir. Çoğu mesane kanseri, kanserin yüksek oranda tedavi edilebilir olduğu erken dönemde teşhis edilir. Fakat erken evre mesane kanserlerinin tedaviden sonra tekrarlaması olasıdır. Bu nedenle mesane kanseri geçmişi olan kişinin rutin takip testlerini yaptırması önem taşır. Erkeklerde görülme oranı kadınlardan daha fazladır ve genelde erişkin grubundaki kişilerde görülme sıklığı fazladır. En sık bilinen semptomu genellikle ağrısız gelişen idrardan kan gelmesidir. İdrarınızda kan fark etmeniz durumunda doktora başvurulması önemlidir.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri olan kişilerde aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı görülebilir. En yaygın ve belirgin mesane kanseri belirtileri arasında hematuri olarak adlandırılan idrara kırmızı kan hücrelerinin karışması sebebiyle çoğunlukla ağrısız olan idrarda parlak kırmızı veya kahverengi kan görülmesidir. Bunun dışında gözlemlenebilecek diğer semptomlar aşağıdaki gibidir:

İdrarda kan veya kan pıhtıları

İdrar yaparken ağrı, acı ve yanma hissiyatı

Normalden sık idrara çıkma isteği

Acil İdrara çıkma isteği

İdrar yaparken zorlanmak ya da yapamamak

Kasıkta veya kasık üstünde ağrı, kitle ya da doluluk hissi

Laboratuvar ortamında tespit edilen idrarda kan varlığı

Eğer hastalık başka organ ve dokulara sıçrar yani metastaz yaparsa etkilenen bölgeye göre ani kilo kaybı, halsizlik gibi farklı semptomlar ya da hastadan hastaya değişen vücudun farklı bölgelerinde ağrılar görülebilir.

Mesane Kanseri Nedenleri

Mesane kanseri mesanede yer alan hücrelerin DNA’larında mutasyonlar geliştirmesiyle başlar. Anormal hücreler normal vücut dokusunu ele geçirip yok edebilen bir tümör oluştururlar. Tütün ürünleri tüketmek ve kimyasal maruz kalmak gibi belirli risk faktörleri bulunur. Ailesinde mesane kanseri öyküsü bulunan kişilerde mesane kanserine yakalanma riski yüksektir.

Icon

İdrarınızda parlak kırmızı veya kahverengi kan görülüyor ise, vakit kaybetmeden Turan Klnik ile iletişime geçebilirsiniz

Operatör Doktor Umut TURAN
Operatör Doktor Umut TURANÜroloji Uzmanı
Mustafakemalpaşa’da ki Kliniğimizde mesane kanseri teşhisi çok kısa bir sürede tespit edilir, ve tedavisi modern yöntemler ile yapılmaktadır. Karacabey, Susurluk