Project Description

Prostat Kanseri

Erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık karşılaşılan kanser türüdür. Kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer alan prostat kanseri, erken dönemde teşhis edilmediği taktirde yayılım göstererek hastanın yaşamını ciddi şekilde tehdit etmektedir.

Belirli yaş üzerindeki erkeklerin mutlaka düzenli şekilde prostat muayenesi yaptırması gerekmektedir. Yılda en az 1 kez yapılacak muayene ve tetkiklerle prostat kanserine erken evrede tanı konulması ve tedavi verilmesi mümkündür.

  • Akciğer kanserinden sonra en sık karşılaşılan kanser türüdür

  • Yılda en az 1 kez yapılacak muayene, erken teşhise çaredir

  • 45 yaşını aşmış erkekler muhakkak test yaptırmalıdır

Mustafakemalpaşa, Karacabey, Susurluk

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi – Cuma 8:00 – 17:00
Cumartesi 9:30 – 17:00

Klinik Adresimiz

Operatör Doktor Umut Turan’ın, Mustafakemalpaşa Kliniği’nde ki PROSTAT KANSERİ Uygulama Videoları ve Görselleri

Prostat Kanseri Hakkında Yararlı Bilgiler

Prostat Kanseri (Tümörü)

Bu bölümde prostat kanseri ile ilgili tanı, takip ve tedavi ile okuyacaklarınız EAU (Avrupa Üroloji Birliği) ve AUA (Amerikan Üroloji Birliği) nın 2022’deki en son güncel bilimsel kılavuz ve bilgileridir.

Bütün dünyadaki üroloji uzmanları tanı ve tedavilerini bu birliklerin 10.000 lerce hasta üzerinde yaptıkları araştırmaların sonucunda elde ettikleri kılavuz bilgilerine dayanarak yaparlar, bu bilgiler belirli aralıklarla güncellenmekte ve bizler de bu güncellemeleri takip ederek tanı ve tedavideki gelişmeleri uygulamaktayız.

Genellikle 50 yaşından sonra görülür

Gelişmiş ülkelerde görülme sıklığı daha yüksektir, 1/ 8 oranında görülür

Bilinen nedenleri: obezite, D vitamini eksikliği, genetik (aile bireylerinde olması halinde görülme oranı 2.5 kat artar)

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanserinin erken dönemde kendine has belirtisi yoktur

Hastalar bize 45 yaşından sonra prostat büyümeye başladığı için prostat büyümesine bağlı şikayetler ile başvurur (bu web sitesinde Prostat Büyümesi ve Su Buharı Yötemi bölümünde prostat büyümesi (BPH) belirtileri detaylı yazılıdır

Bazı hastalar hiçbir idrar şikâyeti olmamasına rağmen prostat kontrolü amacıyla başvurur

BPH ile Prostat Kanseri Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

BPH ne demek? BPH ‘iyi huylu prostat büyümesi’ anlamına gelir. Peki iyi huylu prostat büyümesi olan insanlar prostat kanserine yakalanır mı?

Böyle bir şey söz konusu değil. Herkesin hiç koşulsuz prostatı büyüyecek. İyi huylu prostat büyümesinin olmasının ana nedeni yaşlanma ve erkek olmak yani testosteron denen erkeklik hormonunu salgılamasıdır.

Prostat Kanseri Kesin Tanısını Koymak

Prostat kanseri kesin tanısı prostat biyopsisi ile konur

Makattan sokulan ultrason bize prostatı gösteriyor, bu ultrason kılavuzluğunda makattan ya da perine dediğimiz testislerin altından iğne ile girip 12 – 16 parça alıp bunların patolojik incelenmesi sonucu kanser tanısı konuyor

Bu bahsedilen standart prostat biyopsisidir, yani prostattan makattan sokulan ultrason kılavuzluğunda rastgele parçalar alma yöntemi

Icon

Sünnet uygulaması kliniğimizde konforlu bir şekilde aile, aile büyükleri ve çocuğun rahat edebileceği bir ortamda gerçekleştirilmektedir

Operatör Doktor Umut TURAN
Operatör Doktor Umut TURANÜroloji Uzmanı
Mustafakemalpaşa’da ki Kliniğimizde sünnet operasyonlarında; malzemeler daha güvenli, daha az alerjenli, daha hızlı iyileşen ve iz bırakmadan eriyen şekilleriyle çocuklarımıza kullanılmaktadır.