Project Description

Varikosel

Kısırlık, her hangi bir korunma yöntemi kullanmadığı halde, cinsel olarak aktif çiftlerin, düzenli cinsel birlikteliklerine rağmen 1 yıl içinde gebelik elde edememeleri durumudur. İnfertil çiftlerin yarısında sperm parametrelerinde bozulmalar görülmektedir. Erkek kısırlığının en sık karşılaşılan patolojisi olan varikosel, kısırlık sorunuyla doktora başvuranların yaklaşık %30-40’ında tespit edilmektedir. Genellikle belirti vermese de çocuk sahibi olamayan çiftlerin üroloji uzmanına başvurmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca, rahatsız edici künt nitelikte ağrı nedeniyle de kendini belli eden varikosel bekar ve daha genç hastaların doktora gelmesine ve tanı konulmasına zemin hazırlar. Varikosel tanısı konulduğunda, tedavi edilmesi gereken varikosel varlığı araştırılır. Erkek kısırlığının en sık karşılaşılan patolojisidir. Varikosel genel olarak erkeklerin % 15’inde görülmektedir.

  • Kadınların gebelik elde edememeleri durumudur

  • Erkek kısırlığının en sık karşılaşılan patolojisidir

  • Varikosel genel olarak erkeklerin % 15’inde görülmektedir

Mustafakemalpaşa, Karacabey, Susurluk

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi – Cuma 8:00 – 17:00
Cumartesi 9:30 – 17:00

Klinik Adresimiz

Operatör Doktor Umut Turan’ın, Mustafakemalpaşa Kliniği’nde ki VARİKOSEL Uygulama Videoları ve Görselleri

Varikosel Hakkında Yararlı Bilgiler

Varikosel nedir? (Varikosel belirtileri ve tedavi yöntemleri)

Varikosel, erkeklerde testisleri koruyan gevşek cilt torbası olan erbezi torbalarında yer alan toplardamarların şişerek genişlemesi ve büyümesi durumuna denir. Peki, varikosel belirtileri ve nedenleri nelerdir? Varikosel tedavisi nasıl yapılır?

Varikosel Ne Tür Şikayetler Yapar, Belirtileri Nelerdir?

Çoğu hastada belirti vermez (asemptomatik) veya hasta durumun farkında değildir. Çocuk sahibi olamayan (infertil) erkeklerin muayenelerinde veya başka bir sebeple üroloji muayenesi sırasında genellikle saptanır. Bunun dışında hastalara sorulduğunda özellikle uzun süre ayakta kaldıklarında veya spor yaptıklarında testislerinde- kasıklara yayılan ağrı tarif ederler. Yine testiste sarkma, etrafında kalın genişlemiş damarların görülmesi, testiste küçülme ve yumuşama sık gördüğümüz belirtilerdendir.

Nasıl Tanı Konulur?

Hastalar genellikle yumurtalıklarında bir dolgunlukla veya ağrıyla başvurur. Fizik muayenede testisler muayene edilir. Muayenede varikosel şiddetine göre derecelere ayrılır: 1. Derece varikoselde testis damarlarındaki genişleme ıkınmayla (valsalva) tespit edilir. 2. Derecede elle ıkınma yapılmadan da damar genişliği hissedilebilir. 3. Derece varikosel en şiddetli seviyedir ve dışardan gözle testis damarlarındaki genişleme, kıvrılma görülebilir. Bunun yanında testis boyutları, testisin kıvamı, sperm kanalları detaylı muayene edilir.

Fizik muayene aslında tanı koymak için yeterlidir. Ancak muayene sırasında tanı koymanın zorlaştığı durumlarda yumurtalık ultrasonografisi (skrotal renkli doppler ultrasonografi) istenir. Bu durumlar obezite, hidrosel (yumurta etrafında sıvı birikimi), geçirilmiş cerrahi ve testiste hassasiyet varlığıdır.

Spermiogram 3-5 günlük cinsel perhiz-boşalmama sorası yapılan, hastanın boşalması sonucunda çıkan meninin (semen sıvısı) incelenmesi işlemdir. Çıkan menide spermlerin sayısı, hareket kabiliyeti ve oranı ve yapısal bozukluğu araştırılır. Tek testle karar verilmeyip 2 hafta sonra yapılan ikinci bir test ile tam değerlendirme yapılır. Sperm değerleri ciddi bozulma saptanan hastalarda hormonal araştırma ve genetik bazı testler gerekebilir.

Kimlerde Varikosel Tedavi Edilmelidir?

Öncelikle bilinmesi gereken maalesef varikoselin ilaçla tedavisi yoktur. Sperm değerlerinde bozulma olan hastalarda bu durumu varikosel dışında bir sebeple açıklanamıyorsa mikroskobik varikoselektomi ameliyatı önerilir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin araştırılmasında sperm değerleri bozulmuş olanlarda yapılan varikoselektomi operasyonu doğal yollardan çocuk sahibi olma potansiyelini-şansını artırır.

Sperm parametreleri normal olsa bile çocuk sahibi olamayan çiftlerde DNA hasarı tespit edilirse varikoselektomi önerilebilir. Varikoselektomi sonrası sperm değerlerinde düzelme ve sperm DNA hasarında düzelme-iyileşme gözlenir. Varikoselektomi yardımcı üreme yöntemlerinin de başarı şansını artırmaktadır.

 

Icon

Mustafakemalpaşa’da varikosel rahatsızlığına sahip hastalarımız bir an önce kliniğimiz ile iletişime geçebilirler.

Operatör Doktor Umut TURAN
Operatör Doktor Umut TURANÜroloji Uzmanı
Mustafakemalpaşa’da, Susurluk’ta, Karacabey’de çocuk yapamama durumunuz sorunu varikosel rahatsızlığı olabilir.